BERATINI ALANLARDAN OLABILMEK UMUDUYLA....

GANİMET   SULAMA  VE BERATINA KAVUŞMA AYI ŞABAN-I ŞERİF

 

Yüzünüzden nur,

Aklınızdan ilim,

Kalbinizden ALLAH,

Dilinizden Lailaheillallah,

Gönlünüzden Resulullah

 Eksik olmasın

Şaban ayınız ve Berat kandiliniz mübarek olsun...

 

Resulüllah Efendimiz ( s.a.v ) buyurdular:”Receb; Allahü Teala’nın ayı Şaban; benim ayım,Ramazan; ümmetimin ayıdır. Şaban günahlara kefaret olan aydır, Ramazan ise günahları temizleyen aydır.”

Bu ay fırsatları değerlendirerek Ramazana hazırlanma ayıdır. Hayır kapılarının açılacağı, bereketin indirileceği, günahların af edileceği, yapılacak tevbe ve niyazlarla Allah’a yaklaşacağımız, beratımızı alacağımız bu mübarek ayı dolu, dolu yasamalıyız ki: Mevlanın sevgisine, Resulünün(s.a.v) şefaatine nail olalım...

Resulullah (s.a.v),  H.z Aişe (r.a) validemize hitaben:”Ya Aişe! O öyle bir aydır ki, sene içinde öleceklerin isim listesi, ölüm meleğine verilir. Ben de ismimin, oruçlu iken verilmesini istediğim için, bu ay da daha çok oruç tutarım.”buyurmuştur...

Bu ayda da Resulullah’a (s.a.v) çokça selavat getirerek, Allah’a yaklaşmağa çalışmalıdır.

Ganimet ayıdır, gafletten uyanıp hatalara, günahlara pişman olarak secde-i Rahmana kapanarak, göz yaşlarıyla günah kirlerini yıkama zamanıdır.

 Dünya meşguliyeti: “ sonra yaparsın acele etme, daha zamanın çook...emekli olunca, çoluğu-çocuğu evlendirince yaparsın” dese de olur ki,  ölüm listesin de benimde adım vardır korkusuyla, ganimet fırsatını kaçırmamak en akıllıca iştir.

Unutmamalı ki, dünya üç gündür. Biri dündür; geçmiştir istesekte geri dönemeyiz.

Diğeri bugündür; amel etme, faliyete geçme zamanıdır.Ganimetleri elde etme zamanıdır

Üçüncüsü; yarındır ki, uzun emeldir ... cıkıp cıkmıyacağımız meçhuldür.

İdrak etme mutluluğuna kavuştuğumuz üç aylarıda aynen düşünürsek, Receb ayı geçti geri gelmez.. Ramazan ayı gelecektir ama kavuşup kavuşmuyacağımızı ancak Allah bilir.

Şaban ayındayız ki, canımız sağ, sıhhatteyiz elimizde fırsat var,  bol-bol ibadet yapmayı ganimet  bilmeli,  yaşadığımız anın kiymetini bilerek fırsatı kaçırmamalıdır.

Şaban ayı , Resulullah(s.a.v) Efendimizin ayıdır. Ne kadar çok selavat getirirsek, o kadar sevaba nail oluruz.. Bu vesile ile Peygamber Efendimiz’in üzerimizdeki hakkını bir nebzecik ödemiş oluruz .

Hadis-i Şerif :”Kıyamet gününde insanların bana en yakını ( Şefaatimi en çok hak edeni )bana en çok salevat getirendir.” Buyrulmakta....

Şaban-ı Şerifin 15 i Berat gecesidir... Allah (c.c) beratını alan, rıza-i ilahisine mazhar olan kullarından eylesin inşaallah....

Bu geceyi ihya edene ; koyunun kılları adetince sevaplar yazılacağını ve cehennemden azat olunacağını  Efendimiz (s.a.v) müjdeliyor....Receb ekme ayıydı. Şaban da ekilenleri sulama zamanı..Yani amelleri çoğaltarak, huşu ile Rabbe kul olma ayıdır Şaban ... Ne kadar çok sularsak, Ramazanda mahsulleri devşirme o kadar kolay ve de bereketli olur.

“Dervişin işi neyse, düşü odur.”Bu ayda ne kadar ibadet, oruç, tefekkür, ihlas ; Ramazan da on misli , daha fazla mükafat var..

Meleklerin gök yüzündeki bayramları olan Berat Kandilini gafletten uzak geçirmemize vesile olabilir umuduyla, şu Hadis-i Şerifle sohbetimizi noktalayalım..

”Bu (Şaban ayı)Receb ile Ramazan arasında insanların gaflet ettikleri bir aydır.Bu, amellerin alemlerin Rabbine arz edildiği bir aydır.Ben amellerimin  oruçlu iken arz edilmesini isterim.”

 

Eğitimci-yazar Zeliha Yavuz

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !